Pierwszy kwartał trwałości projektu pn. „Małopolski Modelowy Dom Pasywny” za nami.

Tak, to był owocny czas spotkań w modelowym dom pasywnym. Nasz dom odwiedziło 30 osób z  terenu woj. małopolskiego, które były ciekawe jak wygląda dom pasywny. Wśród odwiedzających byli mieszkańcy pobliskich miejscowości, uczniowie szkół technicznych z terenu powiatu tarnowskiego związanych z min. branżą budowlaną, właściciele firm budowalnych i instalacyjnych. Uczestnicy spotkań/warsztatów i odwiedzający zapoznali się z zastosowanymi rozwiązaniami i ich funkcjonowaniem w modelowym domu pasywnym. Niektórzy odwiedzający dziwili się, że taki dom 122 metrowy można ogrzać tylko pompą ciepła i jeszcze korzystać z ciepłej wody. Ciekawiły ich też inne rozwiązania zastosowane w domu np. trzyszybowe okna, które nie wszędzie są otwieralne, brak okien od północy, duże przeszklenia od południa,  osłaniające pergole oraz zewnętrze rolety, panele fotowoltaiczne na dachu i ich wydajność, inteligentne zarządzanie a także jakie jest obecne zużycie energii elektrycznej i koszty całkowite użytkowania takiego domu. Mogli sami przetestować możliwość działania rekuperacji, regulacji pompy ciepła, temperatury, czy oświetlenia w budynku.

Wiele osób zwracało uwagę na fakt, iż taki dom nie produkuje zanieczyszczeń, posiada swoje szambo i zbiornik na deszczówkę, co sprawia, iż woda opadowa się nie marnuje a może być wykorzystywana do poderwania ogrodu.

Cieszymy się faktem, że nasza praca nie poszła na marne a efekty realizacji projektu i zastosowane rozwiązania w modelowym domu pasywnym znajdują zainteresowanie wśród mieszkańców Małopolski. 

Inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.